اخبار
موضوعات داغ

احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی در کازرون

14 اسفند 1401؛ 10:23

کلنگ‌زنی احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی در منطقه ویژه اقتصادی کازرون با حضور مسئولان انجام شد.

به گزارش بازار به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی کازرون، معاون اقتصادی استاندار فارس در مراسم کلنگ‌زنی احداث کارخانه تولید الکترود گرافیتی منطقه ویژه اقتصادی کازرون با اشاره به چشم انداز تولید ۵۰ میلیون تن فولاد سالانه کشور در سال ۱۴۰۴ اظهار کرد: الکترود گرافیتی مواد اولیه حیاتی صنایع صنایع فولاد کشورمحسوب می‌شود و در حال حاضرصنعت فولاد کشور سالانه نیازمند ۶۰ هزار تن الکترود گرافیتی است که کارخانه الکترود گرافیتی کازرون با ظرفیت تولید بالغ بر ۳۰ هزار تن الکترود در سال بخش بزرگی از نیاز صنایع فولاد کشور را بر طرف می کند.

محسن ربانی زاده افزود: این کارخانه با سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیاردتومان نقش موثری در تحقق توسعه دریا محور که مورد تاکید مقام معظم رهبری است برعهده دارد وموجب توسعه چشم گیر اقتصادی در غرب فارس به محوریت شهرستان کازرون می‌شود.

صدور کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی کازرون

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز از صدور کدگمرکی منطقه ویژه اقتصادی شهرستان کازرون خبر داد و اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مناطق ویژه اقتصادی اخذ کد گمرکی از سازمان گمرکات کشور است، با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقتصادی مناسب شهرستان کازرون از این پس شاهد واردات و صادرات مستقیم از منطقه ویژه اقتصادی کازرون خواهیم بود.

حمیدرضا ایزدی با اشاره به اهمیت احداث کارخانه الکترود گرافیتی تصریح کرد: با توجه به الزامات محیط زیستی و لزوم تولید فولاد سبز در آینده نزدیک صنایع فولاد دنیا نیاز بیشتری به الکترود گرافیتی خواهند داشت لذا پتانسیل صادرات این محصول نیز روبه افزایش است.

وی گفت: با برنامه ریزی انجام شده طی یک سال شاهد راه اندازی فاز اول کارخانه خواهیم بود که در فاز اول بخش تراشکاری پروژه باایجاد اشتغال ۵۰ نفر بهره برداری می‌رسد.

صنعت گسترش رونق اقتصادی و فرهنگی را به همراه دارد

نماینده مردم شهرستان‌های کازرون وکوهچنار در مجلس با بیان اینکه توسعه صنعت باعث گسترش رونق اقتصادی و فرهنگی در منطقه خواهد شد، گفت: کارخانه الکترود گرافیتی نیاز بیش از هشتاد درصد تولید فولاد کشور را به این محصول استراتژیک رفع می‌کند و انحصار تولید و واردات این محصول را از کشورهای اروپایی می‌شکند.

فریدون عباسی تصریح کرد: در راستای تسریع در راه‌اندازی و بهره‌برداری مرحله‌ای کارخانه بخش تراشکاری انتهای خط تولید است که ماشین‌کاری الکترودها را بر عهده دارد و با احداث این کارخانه و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز کارخانه و انتقال بخشی از پساب تصفیه خانه به منطقه ویژه اقتصادی کازرون شاهد رونق بخشی اقتصادی در سطح شهرستان کازرون و غرب فارس خواهیم بود.

نماینده شهرستان‌های کازرون وکوهچنار در مجلس استفاده از بالاترین استانداردهای زیست محیطی در طراحی وساخت تجهیزات را از ویژگی‌های این کارخانه برشمرد و افزود: با احداث و راه‌اندازی کامل کارخانه الکترود گرافیتی زمینه اشتغال مستقیم بیش از ۵۰۰ نفر فراهم می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *