اخبارقیر نفتیمسئله الکترود گرافیتی

سنگ بزرگ پیش پای صادرات قیر

افزایش چندین برابری هزینه‌های صادراتی طی سال‌های اخیر و همچنین افزایش قابل‌ توجه بهای خوراک تولید قیر طی سال‌های اخیر، موجب کاهش صادرات قیر کشورمان شده است.

رکود در بازار قیر ایران و مسائل تحریم و نبودن کشتی برای تردد راحت به ایران سبب شده هزینه‌­های حمل قیر ایران به مقاصد مصرف تقریبا 5/2 برابر شود. همه این­‌ها باعث شده قیمت تمام شده برای مصرف کننده نهایی بالا رود در صورتی که قیمت جهانی و منطقه­‌ای قیر یک کاهش جزئی داشته و از بیش 400 دلار به کمتر از 400 دلار رسیده است. در واقع افزایش چندین برابری هزینه­‌های صادراتی طی سال­‌های اخیر و همچنین افزایش قابل توجه بهای خوراک تولید قیر طی سال­‌های اخیر، به کاهش صادرات قیر کشورمان دامن زده است. باید اذعان کرد سهم کشورمان از بازارهای جهانی به شدت رو به کاهش است و اگر مشکلاتی مانند قیمت بالای خوراک تولید قیر کاهش نیابد، شاهد آسیب جدی در این حوزه اقتصادی خواهیم بود.

ذخایر جهانی قیر

قیرهای طبیعی ایران را می‌توان به دو دسته کلی طبقه­‌بندی کرد:

قیرهای طبیعی نسبتا خالص: این گروه از مهم‌ترین انواع قیر طبیعی هستند و معمولا به صورت مایع و نیمه جامد با کمتر از 10درصد مواد معدنی در حوضچه­‌های قیر یافت می‌­شوند که دارای مواد فرار زیادی بوده و بیشتر در استان خوزستان مشاهده شده­‌اند.

قیرهای طبیعی با نقطه ذوب بالا: این نوع قیرهای طبیعی که به پیروبیتومن­‌های آسفالتیک معروف هستند، دارای نقطه ذوب بالا بوده و یا غیرقابل ذوب هستند. قیرهای طبیعی غرب و جنوب غرب ایران از نوع قیرهای پیروبیتومن­‌های آسفالتیک بوده و غیرقابل ذوب و دارای عمر طولانی هستند.

به طور کلی معادن قیر طبیعی در بیشتر کشورهای نفت ­خیز جهان به استثنای عربستان سعودی یافت می­‌شوند. مهم‌ترین معادن قیر طبیعی برحسب میزان ذخیره به ترتیب در کشورهای آمریکا، کانادا، ایران، عراق، روسیه، ونزوئلا، چین، استرالیا، مکزیک و فیلیپین قرار دارند. بیشترین ذخیره یافت شده قیر طبیعی در جهان در ایالت­‌های یوتا و کلرادوی آمریکا واقع است که بر اساس گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا ذخیره قطعی آنها ۱۵میلیون تن برآورد شده است.

ذخایر جهانی قیر طبیعی قابل دسترس حدود ۱میلیون تن برآورد شده است. به طور کلی حدود ۶۵ درصد از کل ذخایر گیلسونایت جهان، در قاره آمریکا (آمریکای شمالی و کانادا) واقع شده و ایران به عنوان سومین ذخیره بزرگ قیر طبیعی جهان، حدود ۱۵درصد یا ۱۵میلیون تن از این ذخایر را دارد. مهم‌ترین معادن قیر طبیعی ایران در غرب کشور، در سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان در شهرهای کرمانشاه، گیلانغرب، سومار، ایلام و شرق استان لرستان قرار دارند.

کشور چین با یک روند تولید یکپارچه صعودی و حدود 3/19درصد از کل تولید قیر و آسفالت جهان، در رتبه نخست قرار دارد و پیش‌­بینی می­‌شود که این روند صعودی در سال­‌های آینده نیز ادامه یابد. ایالات متحده آمریکا با یک روند تقریبا ثابت و با اختلاف کمی نسبت به چین با سهم 5/17درصد از تولید جهان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. البته این کشور در سال 2015 دچار یک افت شدید ناگهانی شده ولی بعد از آن دوباره روند پیشین خود را از سر گرفته است.

کشور روسیه تا سال 2014 روند تولید ثابتی داشته اما با تولید مقدار 20358 هزار تن در سال 2015 به یک باره جهش قابل توجهی یافته و دوباره به مسیر قبلی بازگشته است. ایران نیز با سهم 4/3 درصداز تولید کل جهان، در رتبه ششم جهانی قرار دارد و کشورهای آلمان، کره جنوبی، ترکیه و سنگاپور در رده‌­های بعدی جای دارند.

در میان کشورهای آسیایی کشورهای چین، روسیه و هند از نظر میزان تولید قیر و آسفالت نسبت به ایران وضعیت بهتری دارند که به واسطه تولید بیشتر، ممکن است از نظر میزان صادرات و در نتیجه تصاحب بازارهای هدف به ویژه در قاره آسیا و منطقه خاورمیانه، برای ایران رقبای جدی و خطرناک باشند.

صادرات قیر 

مطابق آمارهای معتبر بین‌­المللی مجموع صادرات قیر و آسفالت طبیعی، شیل‌های قیری یا نفتی، ماسه‌­های قیری و آسفالتیت­‌ها در طول 10 سال اخیر (سال‌های 2009 تا 2018) برای کل جهان برابر با 19002762 تن و برای قاره آسیا برابر با 6036254 تن بوده است. به عبارت دیگر قاره آسیا حدود یک سوم (77/31 درصد) از صادرات قیر و آسفالت کل جهان را به خود اختصاص داده است. در طول اين دوره 10 ساله، کشورهای اندونزی، امارات متحده عربی و بحرین به ترتيب با 5/8،28/27 و 22 درصد از ميزان صادرات قیر و آسفالت قاره آسیا پیشتاز بوده‌­اند. کشور ایران نیز 8/6 درصد از کل صادرات قاره آسیا را به خود اختصاص داده و رتبه چهارم این قاره را در اختیار دارد.

بر اساس آمارهای مراجع معتبر داخلی همانند اداره گمرک ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور، خانه معدن ایران و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران، بیش از 90 درصد قیر طبیعی ایران به شکل خام صادر می­‌شود. علی رغم ارزش بالای این ماده، در ایران در زمینه فرآوری پودری، بسته‌­بندی و تبدیل آن به محصولات دیگر کار چندانی انجام نشده است. به عبارت دیگر ایران یکی از کشورهای تولیدکننده گیلسونایت با کیفیت عالی و پایین‌­ترین قیمت در سطح جهانی است.

در سال­‌های اخیر پودر این ماده معدنی بیشتر به کشورهای مالزی، هند، آلمان، اوکراین، ترکیه و چین صادر شده و با فرآوری آن به منظور استفاده در صنایع مختلف، با چند برابر قیمت مجددا وارد کشور می­‌شود. در حال حاضر صادرات قیر طبیعی ایران به دلایل متعدد از جمله درصد گوگرد بالا، پیرشدگی زیاد، بالا بودن درصد مواد معدنی همراه و عدم شناسایی دقیق نوع قیر طبیعی، رونق چندانی ندارد.

توسعه این صنعت باعث به وجود آمدن هزاران شغل در کشور خواهد شد. انجام اکتشافات علمی، بهره‌­برداری اصولی، فرآوری و تبدیل مواد خام به محصولات با کیفیت، بخشی از راه‌کارهای پیشنهادی برای افزایش سهم صنعت قیر در رشد اقتصادی کشور محسوب می­‌شوند.

قیمت­­‌ قیر

در دو سال گذشته، چندین طوفان سیاسی اقتصادی، بازار محصولات نفتی را در نوردیده و قیمت قیر را با نوسان شدید مواجه کرده است. رویدادهایی مثل خروج ایالات متحده از برجام و تشدید تحریم‌­ها علیه ایران، آغاز جنگ تجاری میان چین و ایالات متحده و تشدید تنش­‌های ژئوپلیتیک در خلیج‌­فارس تنها چند مورد از ده‌ها رویدادی هستند که در سال 2018 و 2019 روی بازار قیر تأثیر گذاشتند.

شدت تنش‌­های سیاسی اقتصادی در دو سال گذشته تا حدی بوده که برخی معتقدند پیش­‌بینی قیمت محصولات نفتی و به طور خاص قیر به امری ناممکن تبدیل شده است. با وجود این، خبرگزاری­‌ها، گزارشگران و تحلیل‌گران حوزه قیر با دقتی بیش از گذشته به رصد شرایط موجود می­‌پردازند تا آینده این محصول صادراتی را به دقیق­‌ترین شکل ممکن پیش‌­بینی کنند.

در سال 2018، رویدادهایی همچون کاهش تولید نفت در ونزوئلا، خروج ایالات متحده از توافق هسته‌­ای با ایران و تصمیم سازمان اوپک برای کاهش تولید نفت در کشورهای عضو، صادرات و واردات قیر در جهان و به ویژه آسیا را به شدت تحت تأثیر قرار داد. نوسانات قیمت قیر در سال 2018 به اوج خود رسید؛ کمترین میزان قیمت قیر در طول سال، 305 دلار و بیشترین قیمت آن 42۰ دلار بود. اختلاف 100 دلاری میان کمترین و بیشترین قیمت قیر در سال 2018، تحلیل‌گران را با ابعاد جدیدی از تأثیرپذیری بازار قیر مواجه کرد.

در سال 2019، آشفتگی سیاسی در سطح جهان، در مقایسه با سال 2018 نوسانات بیشتری را به قیمت قیر تحمیل کرد. در این سال جنگ تجاری چین و ایالات متحده آغاز شد که افزایش قیمت نفت خام و قیر را به دنبال داشت. مهم‌ترین رویدادهای تأثیرگذار بر قیمت قیر در سال 2019 عبارت بودند از حمله به نفت­کش‌­ها در خلیج فارس، هدف قراردادن پهپاد آمریکایی از سوی ایران، توقیف نفتکش بریتانیایی در آبهای خلیج‌­فارس و حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان سعودی. با وجود نوسانات شدید بازار قیر در سال 2019، قیمت قیر در نیمه دوم سال کاهش غافل‌گیر کننده­‌ای را تجربه کرد. پس از تصمیم سازمان جهانی دریانوردی (IMO) در خصوص ضرورت استفاده از سوخت­‌های کم سولفور، قیمت قیر روند کاهشی به خود گرفت.

شیوع ویروس کرونا در چین و سپس گسترش آن به اقصی نقاط جهان منجر به کاهش 30 درصدی قیمت قیر در نیمه اول سال 2020 شد. کاهش تقاضا برای قیر در چین منجر شد که قیمت این محصول صادراتی در خاورمیانه و سایر کشورهای آسیا افت شدیدی را تجربه کند. سایر کشورهای واردکننده قیر مثل اندونزی و ویتنام نیز به دنبال بحران اقتصادی و کاهش نرخ ارز ملی در برابر نرخ دلار، تقاضای خود برای قیر را کاهش داده‌­اند. شرکت­‌های کشتیرانی نیز به شدت از بحران کرونا متضرر شده­‌اند. صادرات و واردات محصولات در بسیاری از بنادر با محدودیت شدیدی مواجه شده است. به طور مثال در هند، کشتی‌هایی که به بندر می‌رسند باید قبل از تخلیه بار 14روز در قرنطینه بمانند.

مشکلات صادرات در ایران

وی­بی ماده اصلی و خوراک مبنایی در تولید قیر است که قریب 80 درصد هزینه­‌های تولید محصول نهایی قیر را در برمی­‌گیرد. این ماده توسط شرکت پالایش و پخش در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار می­‌گیرد و اصلی­‌ترین فاکتور در تعیین هزینه تمام شده محسوب می‌­شود. اگر بخواهیم مساله را دقیق‌تر بررسی کنیم و به یک جمع‌­بندی برسیم، می‌توان گفت تولیدکنندگان در حال حاضر در 4 محور به دلیل افزایش هزینه تحمیل شده از ناحیه تحریم، نسبت به رقبای بین‌­المللی در موضع ضعف قرار گرفته‌­اند:

  1. تحریم­‌ها به شکل خودکار هزینه حمل و نقل قیر را افزایش داد.
  2. با توجه به امتناع شرکت­‌های جهانی بیمه در همکاری با موسسات ایرانی، هزینه بیمه کشتیرانی نیز به شکل محسوسی افزایش یافته است.
  3. عدم دسترسی به سیستم بانکی، صادر کنندگان قیر را نیز مانند دیگر صادر کنندگان ناچار ساخته است تا هزینه بیشتری برای تبدیل ارز و بازگشت آن به کشور از طریق واسطه­‌های غیررسمی بپردازند.
  4. ورود رقبای جدیدی مانند عراق که با مشکلات صادر کننده ایرانی دست به گریبان نیست و در سال 2018 سهم خود از بازار را افزایش داده بر حجم مشکلات صادر کنندگان افزوده است.

منبع:

برگرفته از کتاب جامع از نفت تا گرفت؛ مسئله الکترود گرافیتی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *